April

Honors Convocation Awards Announced

honorsBIG.png


Top students and faculty at Alvernia University received awards at a formal Honors Convocation ceremony, Sunday, April 17, 2016. 

> VIEW & DOWNLOAD PHOTOS


UNIVERSITY AWARDS

Franciscan Peace and Justice Award
Janessa Lauren Rasmus

Fromm Interfaith Scholarship
Emily Reed

Holleran Center Outstanding Service Award
Brooke Elizabeth Merkel

Holleran Center Community Engagement Award (500 hours)
Jennifer Li Bielecki
Harlee Marie Ehrets
Zachary Michael ZechmaN

Holleran Center Excellence in Service Award (300 hours)
Amanda Rae Chappell
Kristen Leigh Cunningham
Jessica Lynn LaMont
Caitlin Elizabeth Miller
Courtney Lynn Norris
Briana Carrie Pearson
Curie Marie Runk
Kristin Brooke Svitak
Robert Waller

Honors Program May 2016 Graduates
Alexander Joseph Arguelles
Carla Denise Brough
Jamie Veronica Cappiello
Edward Robert Eidam
Elizabeth Anne Gordineer
Lillian Mary Hussar
Alexander Trevor Paul
Janessa Lauren Rasmus
Erik J. Sandbakken

Newman Civic Fellow Award
Emily Reed

O'Pake Graduate Fellowship in Leadership
Tania Hollos

O’Pake Institute Undergraduate Leadership Award
Scott Robert Dressler, Jr.
Genesis Lopez
Gabriella Messina
Colton Kane Smoker

O’Pake Institute graduate Fellowship in Leadership
Kenya Tamara Hinton

Outstanding Scholar Athlete Award
Jamie Veronica Cappiello
Scott Robert Dressler, Jr.

Saint Ignatius Award
Stella Brakebill
Jeffrey Brown
Shaun Michael Rostek

Senior Scholar Award
Morgan Kurtz
Jerri VonDenBosch

Veteran Scholar Graduates - May 2016
Erika Leigh Brilla
Eric A. Correll
Anabel Diodonet-Caraballo
Brian Patrick Flannery
Melody Ortiz Gonzalez
Nicole Erica Long
LeeAnn Elaine McCullough
Brian Matthew Miller
Darryl B. Motley, Jr.
Jaree Delvon Reid
Brian K. Richardson
Shaun Michael Rostek
Maurice L. Stover



COLLEGE OF ARTS & SCIENCES AWARDS

English & Communication

Alvernian Award for Layout Excellence
Genesis Ciriaco

Alvernian Award for Writing Excellence
Brian Killian O’Shaughnessy

Award for Excellence in Multimedia Production
Amber Reneé Nikolaus

Award for Excellence in Social Media Marketing
David P. McDowell

Henry Miller Award - Sigma Tau Delta
Jamie Veronica Cappiello

Margaret Oberholtzer Lawrence Award for Excellence in English and/or Communication
Scott Robert Dressler, Jr.


Fine & Performing Arts

Alvernia University Chorus Award
Brittany Christine Markel


Humanities


High Achievement Award in Political Science
Alexander Joseph Arguelles
Alexander Trevor Paul
Erik J. Sandbakken

High Achievement in Theology
Leon DiMonte Derrick Lipscombe

Outstanding Student in the Humanities
Alexander Joseph Arguelles


Psychology

Academic Excellence Award
Shaina E. Dailey

Clinical Excellence Award
Genesis Lopez

Leadership Award
Marie Elaina DeRosato

Research Excellence Award
Shaina E. Dailey

Service Award
Genesis Lopez


Science & Math

American Chemical Society Award
Kelsey Taylor Schubert

Elaine Schalck Outstanding Lab Assistant Award
Amanda Rae Chappell
Briana Carrie Pearson

Outstanding Internship Award
Amruta Girish Patel
Devon Aubrey Reeves

Outstanding Undergraduate Research Award
Evan Michael Bulcavage
Kelsey Taylor Schubert

Sr. Alodia Award
Carla Denise Brough
Gabriella Messina



COLLEGE OF PROFESSIONAL PROGRAMS AWARDS


Allied health & Human Services

Athletic Training Academic Excellence Award
Kaitlyn Alana Yoh

Dr. Phyllis Hay Research Award
Tatiana M. Dueño

Healthcare Science Academic Excellence Award
Logan Mackenzi Focht

Outstanding Behavioral Health Academic Award
Daniel R. Keener

Outstanding Social Work Academic Award
Jennifer Lynn Affleck

Outstanding Social Work Field Placement Award
Ana Lisa Barranco

Paul J. Marr, MD Athletic Training Scholarship Award
Tyler C. Hafer


Business


ACBSP Student Leadership Award
Nina Theresa Arant

Excellence in Management
Michele Brutto

Excellence in Marketing
Colton Kane Smoker

Excellence in Sport Management
James Alexander Bertolotti

Institute of Management Accounts Award
Brittany Michelle Lantz

The Jennie J. Palkon, nee Lis and John S. Palkon Scholarship in Business Award
Christina Endy

PA Institute of Certified Public Accountants Award
Shaun Michael Rostek


Criminal Justice
Academic Excellence Award
Michael Jay Syrylo

Internship Award
Corbin John Jones

Saint Michael the Archangel Award
Alexandria Lynn Shilling

Sister Pacelli Award
Christopher Peter Campo
Education

Outstanding Undergraduate Education Major
Kaysi Elizabeth McLaughlin


Nursing

Christine E. Ruth Wadzinske Schwartzkopf Scholarship
Marissa Ashley Braun
Sarah Elizabeth Falatovich

Excellence in Community Health Nursing Award
Susan L. McAllister

The Jennie J. Palkon, nee Lis and John S. Palkon Scholarship in Nursing Award
Jacqueline Ruckert

Leaders in Learning Award
Thomas Bernard Sculley, III

Nursing Excellence Award
Alison Elizabeth Nugent

Nursing Leadership Award
Natalie Raquel Medinas

Outstanding Clinical Performance Award
Celeste Marie Truckenmiller

Spirit of St. Francis Award
Janessa Lauren Rasmus


Occupational Therapy

Health Science Academic Excellence Award
Stephanie Louise Roma

Health Science Clinical Excellence Award
Megan Adele Reilly

Health Science Service Award
Kelli Marie Fitzgerald

MSOT Academic Excellence Award
Victoria R. Vidumsky



SCHOOL OF GRADUATE & ADULT EDUCATION AWARDS

Behavioral Health Academic Excellence Award
Erika Leigh Brilla

Criminal Justice Academic Excellence Award
Edward Schikel

Emma Yoh Award for Outstanding Professionalism
Alexis Travers

Leaders in Learning Award
Janet Binando
Mary Catherine Frain

Outstanding Social Work Academic Award
Valerie A. Durden
Beverly L. Hirneisen

Outstanding Social Work Field Placement
Anthony M. Calafaty
Samira Stewart

Spirit of St. Francis Award
Stefanie Leinbach

MALS Academic Excellence Award
Alyssa Megan Wagner

MBA Award of Excellence
Melanie Kramer

MACC Professional Counseling Award
Ashley M. Frain
Stephanie Linn Wolcott

MACC Award of Excellence
Rockella Lester Blaylock
Julie Mullins Witman

MACC Clinical Advancement Award
Jerome Scott Mason
Tanja Theresia Soto

MED Award of Excellence
Kenya Tamara Hinton

MSN Leaders in Learning
Penny Ann Kohl

School of Graduate and Adult Education Ph.D. Leadership Award
Tracey Brown




FACULTY AWARDS

Faculty for Exemplary Service Learning
Karen Cameron, Ph.D.
Associate Professor of Occupational Therapy

Lindback Faculty Award
Victoria Williams, Ph.D.
Associate Professor of Political Science

Saint Bernardine Faculty Award - College of Arts & Sciences
Bruce Becker
Instructor of Art

Saint Bernardine Faculty Award - College or Professional Programs
Holly Smith
Instructor of Education

Saint Bernardine Faculty Award- School of Graduate and Adult Education
Marty Korecky
Instructor of Business

Sr. Donatilla Faculty Aaward
Sister Paula Nowak, OSF, MATM
Instructor of Math

Teaching Excellence Award
Ana Ruiz, Ph.D.
Professor of Psychology

 Follow Alvernia blogs on Tumblr






april

1.888.alvernia
Facebook Twitter LinkedIn Google+ YouTube RSS Feed Pinterest Instagram tumblr Facebook Twitter LinkedIn Google+ RSS Feed